דף הבית » מה זה מיצוי צמחים?

פופולרי באתר

כללי

מה זה מיצוי צמחים?

מיצוי צמחי

בשביל להבין מהו מיצוי צמחים ובאילו שיטות אפשר לחלץ שמנים ממצמחים צריך להבין קודם כל מהם צמחי מרפא ומאיפה המושג הזה הגיע בכלל. צמחי מרפא הם שם כולל לצמחים שונים ממינים בוטניים, צמחים אשר נבדקו ונמצאה בהם יעילות רפואית כלשהיא.

הכוונה ב”נבדקו” היא שמחקרים מודרניים מצאו שהם יכולים לרפא או להקל על מחלות ובעיות שונות, והיום יש כבר יותר ויותר אנשי רפואה קונבנציונאלית שמסכימים שאכן יש בצמחים רבים סגולות רפואיות, אך יש גם את הצד השני.

הצד השני הוא מסורות של מאות ואלפי שנים שגורסות שיש בצמחים כוח רפואי כלשהוא. צמחי מרפא יכולים להיות פרחים, פירות וירקות, עצים ושיחים, ויש חלוקה בין צמחי מרפא מערביים לבין כאלו שהגיעו מהמזרח.

אבל לא כל צמח אפשר לאכול כמו שהוא ולקבל ממנו את החומרים שהתגלו כמסייעים. יש צמחים שצריך למצות בשביל להפיק מהם את החומרים הללו והמיצוי יכול להתקיים בכמה שיטות. הנה כמה מהשיטות האלו שכדאי להכיר.

מיצוי אקסטרקט

סוג אחד של מיצוי צמחים הוא “מיצוי אקסטרקט”. מיצוי צמחים זה הוא מיצוי יבש שלא מצריך שימוש באלכוהול או בכל חומר אחר. השמנים שנמצאים בצמח ממוצים ממנו בתהליך טבעי או על ידי הקפאה שמסייעת לנוזל לצאת מהצמח. בסופו של דבר יש מיצוי של השמנים והשמן הינו מרוכז מאוד. כמובן שלכל סוג של צמח יש את ההליך הספציפי שלו ויש את הפורמולה אותה צריך להפיק ממנו.

מיצוי בשיטת טינקטורה

כפי שציינו מיצוי אקסטרקט הוא מיצוי ללא אלכוהול, וצוין שזהו מיצוי ללא אלכוהול מכיוון שהשיטה הנפוצה יותר היא כן עם שימוש באלכוהול. מיצוי בשיטת טנקטורה הוא מיצוי תוך השריית הצמח במים חמים ובאלכוהול, והשארה של הצמחים בצנצנות סגורות. המיצוי לוקח מספר שבועות אך כדי שהוא אכן יקרה צריך לנער את הצנצנות הללו כמה פעמים ביום. הניעור מזרז את המיצוי ומאפשר להפיק כמה שיותר מהצמח, כדי שיהיה ממנו חומר כמה שיותר מרוכז. בהליך מיצוי זה החומר שנוצה גם נשאר הרבה יותר זמן לאחר סיום ההליך כך שניתן גם להשתמש בו תקופה ארוכה אחרי.

שיטות מיצוי נוספות

מיצוי חומרים חשובים מצמחים ובעיקר שמנים מתבצע ברוב המקרים בשתי השיטות שהוזכרו כאן. אך אפשר למצות צמחי מרפא גם בחליטה, הרתחה, השרייה בגליצרין ושיטות אחרות. יש שיטות אגרסיביות יותר מהאחרות שנמצאות בשימוש בעיקר כשרוצים להפיק שמנים מהחלקים הקשים בצמח, וכמובן שתלוי גם מה מצבו של הצמח, האם הוא כתוש, מגורר וכדומה מה שמשליך על שיטת המיצוי.

צמחי מרפא מתגלים יותר ויותר כפלא של ממש. יש סיפורים מדהימים על אנשים שנרפאו בסיוע של צמחי מרפא, ויש לא מעט אנשים שמדווחים על שיפור מתמיד במצבם הרפואי והנפשי בעקבות צמחים שמוצו והם עושים שימוש במיצוי שלהם.

על הכותב

דוקטורה - צוות האתר

הוספ\י תגובה

לחצ\י כאן כדי להגיב

נגישות